Yerel Yönetici Hakları Pahalı Veri İhlallerine Neden Oluyor

Tehdit: Yerel Yönetici Hakları Pahalı Veri İhlallerine Neden Oluyor

Son kullanıcı, saldırganların şirket ağına ilk girişi kazandığı cephe olmaya devam ediyor. Güvenlik kontrolleri, büyük zararlar gerçekleşmeden en erken aşamalarda saldırı tespit etme ve koruma açısından kritik öneme sahiptir. Bu, giderek zorlaştı çünkü kriminal gruplar, artık son derece düzenli ve sofistike hale geldi. Kilit kullanıcıları belirlemek için sık sık hedeflerini keşif yaparlar. Sosyal mühendislik saldırıları son derece ikna edici hale geldi ve son kullanıcılar için kötü amaçlı yazılımları ve kötü niyetli bağlantıları içeren iletileri gerçek mesajlardan ayırmayı zorlaştırdı. Sonuç olarak, saldırganlar endişe verici bir oranda kurumsal ağlaraa girmeye başladılar.  En iyi savunma, içeride saldırıların ilerlemesini durduran ve içerdeki son kullanıcıların yarattığı riskleri azaltan bir iç güvenlik stratejisidir.

Sayısız veri ihlali araştırmaları, kuruluşlar için en büyük risk oluşturan tehditleri ortaya çıkardı:

 

  • Yerel Yönetici Haklarından Yararlanma: Saldırganlar, yerel yönetici haklarına sahip son kullanıcı sistemlerini kontrol altına alırlar; çünkü bu sistemler hedefledikleri hassas verilere ulaşmak için ihtiyaç duydukları araçları sunar. En iyi uygulama yerel kullanıcıların yönetici haklarını kaldırarak son noktayı sağlamlaştırmaktır. Bu, saldırı yüzeyini azaltır ve saldırılara bir dayanak noktası oluşmasını önler. Bununla birlikte, güvenlik, kullanılabilirlik ve desteklenebilirlik arasındaki dengeyi sağlamak çok acı verici olduğu için, birçok kuruluş yerel yönetici haklarını kaldırmayı reddetmektedir.
  • Ransomware: Daha sinsi tehditlerden biri olan ransomware, son yıllarda tüketicileri ve işletmeleri hedef alan en hızlı büyüyen tehdit olmuştur. Fidye planı genellikle kurumların veri yönetimi stratejilerini yeniden değerlendirmelerine sebep olmuştur.
  • Hesap Kimlik Bilgileri Hırsızlığı: Mevcut çevre ve uç nokta güvenlik denetimlerinden sıyrılmış bir saldırgan, yetki yükseltmek ve hassas bilgi aramak için ağ boyunca ilerleyerek kimlik bilgilerini çalmaya çalışacaktır. Saldırganın yerel yönetici hakları yoksa, Windows kimlik bilgilerini çalmak çok daha zorlayıcı olacaktır.
  • Insider Threats(İçerden Gelen Tehditler): Bu hem kötü niyetli hem de kasıtlı olmayan çalışan hatalarını kapsar. IT sabotajının başlıca nedeninin kötü niyetli ve hoşnutsuz çalışanlar olduğunu belirten sayısız rapor bulunmaktadır. Bu raporlar, sabotajcıların ezici çoğunluğunun, kariyer gelişiminin eksikliğiyle hayal kırıklığına uğrayan uzun vadeli çalışanlar olduğunu bildiriyor.

 

Etkili Uç Nokta Güvenliği: Kapsamlı Bir Yaklaşım

Yerel Yönetici Haklarını Kaldırma: İlk adım, yerel yönetici haklarını kaldırmaktır çünkü çalışmalar saldırı yüzeyini %25 veya daha fazla azaltabileceğini göstermektedir. Ancak çalışmalar, sıklıkla, çoğu kuruluşun (% 60 veya daha fazla) bu adımı atladığını, çünkü yönetim çözümlerinin potansiyel son kullanıcı memnuniyetsizliğini ve artan yardım masası çağrılarını azaltma yeteneğinden yoksun olduğunu göstermektedir. Sayısız veri ihlali, saldırganın yerel yönetici ayrıcalıklarını kullanmasıyla başlar. Yerel yönetici haklarını kaldırmak, kimlik bilgilerini çalmakla başlayan “pass-the-hash” saldırılarına karşı savunmaları güçlendirecek sağlam bir yoldur. Yönetici haklarının olmaması, kimlik bilgileri depolarına erişimi engeller ve suçluların bu saldırıyı gerçekleştirmelerini zorlaştırır.

 

Kapsamlı bir uç nokta güvenlik stratejisinin temelini oluşturan diğer önerilen anahtar unsurlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Yama Yönetimi:  Uç nokta sistemleri için düzenli bir yama yönetimi programı oluşturun.

Şifre Yönetimi : Parola yönetimi, birçok işletmedeki önemli bir sorundur ve kapsamlı bir güvenlik programının en temel unsurlarından biridir. Sıkı şifre ve hesap yönetimi politikaları ve uygulama mekanizmaları uygulayın.

Gerçek Zamanlı İzleme : Sürekli izleme çözümleri, sistem kaynaklarının ve uygulamalarının normal çalışmasını sağlar ve anormal aktiviteleri tespit edebilir ve engelleyebilir. Son kullanıcı eylemlerini loglayabilen, izleyebilen ve denetleyebilen çözümleri düşünün.

 

CyberArk Endpoint Privilege Manager

CyberArk Endpoint Privilege Manager, uç noktayı malware tabanlı saldırılara ve iç tehditlere karşı sağlamlaştırmak için Windows ayrıcalık yönetimi ve uygulama kontrolü sağlar. Uygulamaların ve kullanıcı etkinliğinin analizini yaparak, kimlik bilgilerini çalmaya çalıştığından şüphe edilen girişimler hızlı bir şekilde tespit edilebilir ve engellenebilir. Ürün, organizasyonların iş kullanıcıları için yerel yönetici ayrıcalıklarının kaldırılmasına ve gerekli olduğu ve yetkilendirildiği durumlarda güvenilen uygulamalar için ayrıcalıkların yükseltilmesi ve Windows Sunucuları üzerindeki BT yönetici ayrıcalıklarının rol temel alınarak kontrol edilmesine olanak tanır. Kötü amaçlı uygulamalar hemen engellenebilir ve bilinmeyen uygulamalar daha fazla analiz yapılmasına gerek kalmadan kısıtlı bir modda(greylist) çalıştırılmasına izin verilir. Ürün, her ölçekteki organizasyonun etkin ayrıcalık yönetimi, uygulama kontrol özellikleri ve devam etmekte olan saldırıların sınırlandırılması ve engellenmesi ve engellenmesi ile proaktif koruma sağlamasına olanak tanır.

Özellikleri şunlardır:

  • Güvenilen Kaynaklar: Sistem yöneticilerinin otomatik olarak, System Center Configuration Manager (SCCM), yazılım dağıtıcıları, güncelleyiciler ve daha fazlası gibi güvenilir kaynaklara dayanan uygulama kontrolü oluşturmasına olanak sağlar. Güvenilen kaynaklar, kurum içindeki uygulamaların %99’undan fazlası için ayrıcalık politikalarının oluşturulmasını otomatikleştirmek için kullanılabilir.
  • Greylisting: Bu, geleneksel uygulama engelleme çözümlerinin sebep olduğu son kullanıcı problemlerini, bilinmeyen programların internet ve network erişimine engel olan kısıtlı bir modda çalıştırarak azaltan yenilikçi bir yaklaşımdır. Kısıtlama, kötü amaçlı bir uygulamanın neden olabileceği zararı sınırlar.
  • Kimlik Bilgileri Hırsızlığı İzleme ve Engelleme: CyberArk Endpoint Privilege Manager kimlik bilgisi hırsızlığını önlemek ve son kullanıcı bilgisayarından fazla ilerlemeden önce saldırıları sınırlandırmak için kullanıcı ve uygulama davranışını izler. Buna ek olarak, kullanıcılara ve uygulamalara uygulanan davranış analizi, kimlik bilgileri depolarına yetkisiz erişimi tanımlar ve engeller.
  • Uygulama İstihbaratı: Uygulamalarla ve işlemlerle ilgili ilk ne zamamn tespit edildiği, nereye kurulduğu, orjinal kaynağı gibi detaylı bir özgeçmiş sunar.

 

CyberArk Ayrıcalıklı Hesap Güvenliği Çözümü, ayrıcalıklı hesap kimlik bilgilerini güvence altına alan ve kullanımlarının denetimini sağlayan, birleştirilmiş politika tabanlı bir üründür. Ayrıca, kritik verileri zararlı yazılımlardan korur, ayrıcalıklı erişimi kontrol eder, ayrıcalıklı oturumlarda komut düzeyindeki ayrıntıları dahi kaydeder ve kötü niyetli ayrıcalıklı kullanıcı davranışını belirlemek için analitik özellikler sağlar.

Yerel Yönetici Hakları Pahalı Veri İhlallerine Neden Oluyor